23. marec 2015
Zachovanie pralesov a ich zvyškov má nenahraditeľný význam z hľadiska ochrany biodiverzity, vedeckého výskumu, ale aj z kultúrno-spoločenského pohľadu. Slovenská republika prijala medzinárodný záväzok, že bude pralesy na svojom území chrániť, ale veľa aktivity zatiaľ nevyvinula. Dodnes sa nepodarilo zabezpečiť ochranu všetkých pralesov ani na lokalitách, ktoré boli v roku 2007 zaradené do svetového prírodného dedičstva.
K ochrane pralesov sme sa zaviazali v Protokole o trvalo udržateľnom obhospodarovaní lesov, ktorý bol prijatý v rámci Karpatského dohovoru. Pralesom sa špecificky venuje článok 10 protokolu, kde je okrem iného uvedené: „Každá zo zmluvných strán prijme na svojom území opatrenia zamerané na identifikáciu a ochranu prírodných lesov, najmä pralesov Karpát, prostredníctvom vyhlasovania chránených území dostatočnej veľkosti a v dostatočnom počte a prostredníctvom realizácie iných špecifických opatrení ochrany.“
Z celkovej výmery pralesov a ich zvyškov je primerane chránených len 68%, zvyšných 32% nie je chránených alebo je chránených nedostatočne a reálne hrozí, že sa v nich môže naplánovať a realizovať ťažba dreva.
V súvislosti s tým vydalo občianske združenie PRALES tlačovú správu.
V roku 2012 bol vyťažená aj lokalita pralesa pod Veľkým bokom v NP Nízke Tatry.