13. jún 2016
Najvyšší súd Slovenskej republiky definitívne potvrdil zákaz zasahovať do lesov v navrhovanej prírodnej rezervácii Bystrá dolina v Národnom parku Nízke Tatry. Šancu na záchranu tak dostalo aj takmer 500 hektárov pralesov ležiacich na jej území. Dokončenie procesu vyhlasovania rezervácie má v rukách Ministerstvo životného prostredia SR.
Návrh na vyhlásenie prírodnej rezervácie Bystrá dolina bol vypracovaný v roku 2010. Na výmere viac ako 1 500 ha bolo zaevidovaných 16 typov biotopov európskeho a národného významu, 21 chránených druhov rastlín a vyše 110 druhov chránených živočíchov. Hlavným predmetom ochrany je komplex zachovalých lesných ekosystémov miestami až s charakterom pralesa. Na výnimočnosť týchto lesov poukazoval už v druhej polovici minulého storočia profesor Milan Vyskot. Súčasťou rezervácie je aj Ďumbier, najvyššia kóta Nízkych Tatier.
Napriek tomu, že bývalý Krajský úrad životného prostredia v Banskej Bystrici absolvoval celý zákonom predpísaný proces vyhlásenia prírodnej rezervácie, súhlas na vyhlásenie územia za chránené od Ministerstva životného prostredia nedostal. S cieľom predísť poškodeniu prírodných hodnôt vydal v roku 2012 Obvodný úrad životného prostredia v Brezne zákaz vykonávať bežné obhospodarovanie lesov a to až do doby vyhlásenia prírodnej rezervácie. Po sérií odvolaní Najvyšší súd toto rozhodnutie svojím rozsudkom z 28. apríla 2016 potvrdil.
„Ochrana rozsiahlejších komplexov zachovalých lesov má mimoriadny význam pre zachovanie pôvodnej diverzity organizmov. Umožňuje prežiť aj druhom s veľkými priestorovými nárokmi ako je napr. tetrov hlucháň aj druhom, ktoré vyžadujú veľmi špecifické podmienky prostredia, aké sa v bežne obhospodarovaných lesoch už nenachádzajú. Prírodné narušenia vetrom alebo lykožrútom takéto podmienky periodicky vytvárajú. Aj v Bystrej doline môžeme po rozsiahlom vetrovom polome z novembra 2004 pozorovať úžasnú regeneračnú schopnosť prírody“, hovorí Juraj Vysoký, podpredseda PRALES, o.z.
K ochrane pralesov nás zaväzuje okrem iného aj Karpatský dohovor. Podľa výsledkov posledných prieskumov sa na Slovensku zachovalo len okolo 10 000 ha pralesov na 122 lokalitách, čo je menej ako 0,5 % slovenských lesov. Z nich nie je ešte prísne chránených vyše 50 lokalít s celkovou výmerou takmer 2 800 ha. „Veríme, že sa rýchlo podarí nájsť riešenie zabezpečujúce ochranu všetkých slovenských pralesov. Aj keď sa podarilo zastaviť ich rýchly úbytok, k zásahom do pralesov dochádza každoročne, tento rok už evidujeme štyri takého prípady. Vláda by po rokoch prešľapovania na mieste mala konečne urobiť poriadok v chránených územiach, zabezpečiť adekvátnu ochranu cenných území a zrušiť ochranu tých území, ktoré sú chránené len formálne alebo ich predmet ochrany už zanikol“, hovorí Marián Jasík, projektový manažér PRALES, o.z.