26. január 2021
Občianske združenie PRALES realizujeme projekt „Chceme lepšiu a efektívnejšiu ochranu prírody“. Jeho súčasťou je aj prehodnotenie národnej sústavy chránených území. V rámci tohto procesu sa pozeráme na vymedzenie chránených území, predmety ich ochrany, súčasný stav a ich perspektívu. Osobitnú pozornosť venujeme reprezentatívnosti súčasnej sústavy a čiastočne aj je konektivite napr. vo vzťahu k migrácii živočíchov. Výsledkom sú návrhy na úpravu hraníc existujúcich chránených území (zmenšenie alebo rozšírenie), návrhy na ich zonáciu, návrhy nových chránených území, návrhy na zrušenie chránených území, návrhy na zmenu kategórie či predmetu ochrany.
Ďalšie územie, ktoré Vám predstavíme je návrh Prírodného parku Podunajsko.
Na základe zhodnotenia prírodných hodnôt CHKO Dunajské luhy a blízkeho okolia rieky Dunaj a súčasného znenia zákona o ochrane prírody a krajiny navrhujeme chrániť prírodné hodnoty Podunajska formou zónovaného prírodného parku. Tvorilo by ho územie súčasnej CHKO Dunajské luhy, niektoré doposiaľ nechránené a neurbanizované plochy v Bratislave, najcennejšie časti chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy (Hrušovská zdrž, tok Dunaja – spolu cca 16 023 ha), ďalej oblasť pohoria Burda (1 741 ha) a riečna sieť Malého Dunaja vrátane Klátovského ramena (4 434 ha). Za zváženie stojí pričlenenie niektorých ďalších vhodných lokalít v blízkosti Dunaja (napr. oblasť Čenkovského lesa – 325 ha, Dunajské trstiny – 235 ha, Sysľovské polia – 1 773 ha, Šúr – 1 130 ha, Parížske močiare – 414 ha).
Prírodný park by integroval už vyhlásené chránené územia národnej sústavy a územia európskeho významu ako aj časť chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy a jeho celková výmera by mohla dosiahnuť 26 075 ha so 4 zónami (A – 5 846 ha, B – 1 138 ha, C – 17 910 ha, D – 1 181 ha). Cieľom ochrany prírody na tomto území by bolo zabezpečenie prísnej ochrany najcennejších častí Poddunajska (Podunajská rovina a pahorkatina a pohorie Burda), cielené obhospodarovanie území, kde si zachovanie prírodných hodnôt vyžaduje špecifický spôsob obhospodarovania, zabránenie urbanizácie týchto území, prírode blízke obhospodarovanie lesov, obnova drevinového zloženia lužných lesov (postupná náhrada topoľových monokultúr), obnova tradičného obhospodarovania poľnohospodárskej krajiny (obnova lúk a pasienkov), obnova mokradí a obnova riečnej dynamiky v maximálnej možnej miere.
Autor: Marián Jasík