03. november 2021
V lokalít láda SR dnes schválila nariadenie, ktorým sa vyhlasujú nové prírodné rezervácie ako Pralesy Slovenska. Spolu ide o 76 lokalít s celkovou výmerou 6462,42 ha. Prírodné rezervácie sú zamerané na ochranu pralesov a pralesových zvyškov.
Horná skala v Kremnických vrchoch je jedna zo 76 lokalít, kde vznikne od 1.12.2021 nová prírodná rezervácia na výmere 39,47 ha.
Ide o zavŕšenie nášho dlhoročného snaženia. V rokoch 2009-2015 sme sa venovali mapovaniu a identifikácii pralesov a pralesových zvyškov, ktoré sa na Slovensku ešte zachovali. Výsledkom bola identifikácia 261 lokalít pralesov a pralesových zvyškov s celkovou výmerou 10 180 ha, z čoho bolo primerane chránených (s platným 5. stupňom ochrany), približne 70% plochy. Zostávajúcich 30% tvorili nechránené, alebo nedostatočne chránené pralesy a pralesové zvyšky, ktorým reálne hrozilo, že budú môcť byť legálne vyrúbané na základe platných programov starostlivosti o lesy alebo na základe spracovania náhodnej (kalamitnej) ťažby. Preto sme hneď po skončení mapovania začali s prvými krokmi na zabezpečenie ich ochrany. Aj keď nás k ochrane pralesov zaväzuje aj Karpatský dohovor, ktorého signatárom je aj Slovenská republika, presadenie ich legálnej ochrany na národnej úrovni nie je jednoduché.
Najskôr sme oznámili všetkým vlastníkom a užívateľom týchto lesoch, že na pozemkoch v ich obhospodarovaní boli identifikované pralesy a pralesové zvyšky a požiadali sme ich spoluprácu pri zabezpečení ich ochrany. Samozrejme, že u lesohospodárov sa naša iniciatíva nestretla vždy s pochopením, vo viacerých prípadoch to bolo skôr naopak. Keďže väčšina nechránených pralesov a ich zvyškov sa nachádza na štátnych pozemkoch v správe štátneho podniku Lesov Slovenskej republiky, naše snahy sa zamerali práve na tento podnik a jeho závody. Nasledovali stovky hodín rokovaní a vyjednávaní a trvalo to roky. Na začiatku sa nám podarilo získať len dohodu o tom, že vo vymapovaných lokalitách pralesov a ich zvyškov štátny podnik dočasne pozastaví ťažbu. V roku 2017 sme pri zabezpečovaní ochrany pralesov spojili sily s WWF Slovensko a už v roku 2018 bol na svete prvý návrh prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska. Napriek dlhým rokovaniam so štátnym podnikom nedošlo k dohode na hraniciach lokalít a výsledkom bolo len prijatie verejného prísľubu, že sa v lokalitách pralesov nebude zasahovať, pokiaľ sa nedosiahne dohoda na hraniciach rezervácie. K výraznému posunu došlo nakoniec až po voľbách, keď došlo k zmene vlády ako aj vedenia štátneho podniku. Nakoniec došlo k dohode na hraniciach lokalít zaradených do prírodnej rezervácia Pralesy Slovenska a v spolupráci so Štátnou ochranou prírody sa vypracoval finálny návrh (projekt) rezervácie. V spolupráci s WWF Slovensko sa zrealizovala kampaň „Dajme pralesom 5-ku!“, ktorej súčasťou bolo aj zbieranie podpisov pod petíciu za vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska. Petíciu nakoniec podporilo 30 759 ľudí. Petíciu s podpismi sme odovzdali ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi a exministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jánovi Mičovskému zhruba pred rokom (17. septembra 2020). Ďalšie kroky spojené s prípravou nariadenia vlády a medzirezortným pripomienkovým konaním prebiehali v réžii MŽP SR a vyvrcholili dnešným schválením vo Vláde SR. Nariadenie vlády nadobudne účinnosť 1. decembra 2021. To, že celý proces trval tak dlho si vyžiadalo aj svoju daň. Za uvedené obdobie sme prišli o viac ako 200 ha identifikovaných pralesov a ich zvyškov (boli vyrúbané alebo ťažbou výrazne ovplyvnené).
Chceme sa poďakovať naozaj všetkým, ktorí nám na tejto ceste pomohli. Ide o spoločné dielo a k jeho naplneniu prispeli mnohí. Okrem tých, ktorí sa priamo podieľali na identifikácii lokalít pralesov a spracovaní projektu ochrany patrí vďaka aj všetkým, ktorí túto snahu podporili a pomohli presadiť, aby sa stala skutočnosťou. Osobitne ďakujeme všetkým lesníkom, ktorí vnímajú ochranu pralesov ako našu povinnosť voči budúcim generáciám a je súčasťou aj ich stavovskej cti a hrdosti. Ďakujeme aj všetkým signatárom petície „Dajme pralesom 5-ku!“, ktorí pomohli vytvoriť verejný tlak na potrebu ochrany pralesov. A samozrejme ďakujeme aj všetkým pracovníkom Štátnej ochrany prírody SR a Ministerstva životného prostredia SR, ktorí spravili všetky potrebné finálne kroky, aby mohli nové prírodné rezervácie zamerané na ochranu pralesov Slovenska uzrieť svetlo sveta.
Veríme, že sa nám v budúcnosti podarí rozšíriť prírodné rezervácie Pralesy Slovenska aj o lokality ešte nechránených pralesov a pralesových zvyškov, ktoré sa nachádzajú na neštátnych pozemkoch. Ešte nás čaká veľa rokovaní a vyjednávaní ...
Juraj Vysoký, podpredseda PRALES, o.z.
Na stiahnutie: