V rokoch 2009 - 2015 prebehla historicky prvá komplexná priestorová inventarizácia (mapovanie) pralesov a ich zvyškov na Slovensku. Mapovanie prebehlo v dvoch etapách v rámci realizácie projektov „Ochrana pralesov Slovenska“ a „Poznávame a chránime pralesy Slovenska“. Podrobnosti o projektoch a metodiku mapovania nájdete tu.
Celkovo bolo identifikovaných:
Spolu sa na Slovensku k 1.1.2016 zachovalo 10 180 ha pralesov a ich zvyškov, čo predstavuje len 0,46% z výmery lesov SR (2,211 mil. ha, zdroj Národná inventarizácia lesov 2016).
Pre úplnosť údajov je potrebné uviesť, že z dôvodu zachovania ucelenosti boli do jednotlivých lokalít pralesov a zvyškov začlenené v minimálnej miere aj plochy nespĺňajúce kritéria pralesa. Celkovo bolo nad rámec zachovaných pralesov a zvyškov do plochy jednotlivých lokalít začlenených ďalších 402 ha, z čoho tvoria nelesné prírodné biotopy 140 ha, málo ovplyvnené lesy 208 ha, významne ovplyvnené lesy 53 ha, umelé prvky (napr. cesty, prieseky) 1 ha.
Na týchto web stránkach si môžete pozrieť všetky identifikované lokality pralesov a pralesových zvyškov, vrátane mapiek spracovaných v prostredí Google map.
Bohužiaľ výsledky mapovania ukázali, že pralesov a ich zvyškov je na Slovensku podstatne menej ako sa pôvodne predpokladalo. Ešte v roku 1989 prof. Štefan Korpeľ (nestor výskumu pralesov na Slovensku) odhadoval výmeru pralesov na Slovensku v rozsahu 18 000 – 20 000 ha. Národný lesnícky program spracovaný v roku 2007 uvádza, že na Slovensku je 24 000 ha pralesov.
Porovnanie doposiaľ publikovaných zoznamov pralesov s výsledkami získanými z mapovania si môžete pozrieť v tomto dokumente.
Zachovanie pralesov a ich zvyškov má nenahraditeľný význam z hľadiska ochrany biodiverzity, vedeckého výskumu, ale aj z kultúrno-spoločenského pohľadu. Potrebu zachovania pralesov zdôrazňujú aj viaceré medzinárodné dohovory (Dohovor o biologickej diverzite, Dohovor o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva, Karpatský dohovor), ktorých signatárom je Slovenská republika. Potrebe identifikácie a ochrany pralesov sa špecificky venuje najmä článok č.10 Protokolu o trvalo udržateľnom obhospodarovaní lesov, ktorý bol podpísaný v rámci Karpatského dohovoru a nadobudol platnosť 21.10.2013 .
V súvislosti s tým si dovoľujeme požiadať odbornú, ale aj širokú verejnosť, o pomoc a spoluprácu pri zabezpečení ochrany pralesov a ich zvyškov. Oceníme predovšetkým nahlásenie ťažby alebo iných hospodárskych aktivít (napr. budovanie ciest) v identifikovaných lokalitách pralesov a ich zvyškov. Svoje poznatky a postrehy z terénu zasielajte spolu s krátkym popisom, lokalizáciou a najlepšie aj s fotografiami na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spambotmi. Ak ju chcete vidieť, je potrebné aby ste mali zapnutý JavaScript. .