25. máj 2011
Napriek tomu, že sa v posledných rokoch na Slovensku pre ochranu pralesov veľa neurobilo, skôr naopak, môže sa Bratislava stať miestom, kde bude podpísaná medzinárodná zmluva, ktorá pomôže pri ochrane pralesov nie len na Slovensku, ale aj v celých Karpatoch.
Dnes sa v Bratislave začína stretnutie zmluvných strán Karpatského dohovoru (Česka, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovenska, Srbska a Ukrajiny), ktoré potrvá až do piatka 27. mája. V rámci programu bude prerokovaný aj protokol o trvalo udržateľnom obhospodarovaní lesov, ktorého časť je venovaná aj prirodzeným lesom a pralesom. V zmysle navrhovaného znenia musia jednotlivé krajiny prijať opatrenia, ktoré sú zamerané na identifikáciu a ochranu prirodzených lesov a pralesov na svojom území. Má sa to zabezpečiť vytváraním chránených území, ktoré by pokrývali všetky typy prirodzených lesov s dostatočnou veľkosťou a v dostatočnom počte.
Podľa údajov FAO má charakter pralesa v Európe (bez Ruska) menej ako 3% lesov. Z tohto pohľadu možno pralesy v Európe považovať za najvzácnejšie a najohrozenejšie na svete. Identifikácii a mapovaniu pralesov na Slovensku sa v rokoch 2009 – 2010 venovala nezisková organizácia FSC Slovensko. Na základe terénneho mapovania bolo identifikovaných 122 pralesových lokalít o celkovej výmere 10 104 ha, čo predstavuje len 0,47 % lesov Slovenska. To je podstatne menej, ako sa pôvodne predpokladalo.
Pozorne sledujeme priebeh rokovania zmluvných strán Karpatského dohovoru a veríme, že protokol o lesoch bude podpísaný a prispeje k ochrane pralesov na Slovensku aj celých Karpatoch. V poslednom období sa stretávame s nezáujmom, neochotou, ba až odporom niektorých štátnych orgánov a podnikov chrániť pralesy na Slovensku. Dúfame, že podpis protokolu pomôže zmeniť ich postoj a pre pralesy na Slovensku konečne svitnú lepšie časy
Viac informácii o Karpatskom dohovore a prebiehajúcom stretnutí zmluvných strán nájdete na http://www.carpathianconvention.org
Tlačová správa na stiahnutie.
- jv -