02. október 2023
Naše združenie sa každoročne snaží realizovať aj aktivity zamerané na starostlivosť o nelesné biotopy. Sústreďujeme sa hlavne na zanedbané lokality s výskytom vzácnych a ohrozených biotopov a druhov, o ktorých manažment (kosenie, pasenie, ...) vlastníci a obhospodarovatelia nemajú z rôznych príčin záujem (nie sú dostupné pre techniku, nie je to rentabilné ...). V septembri tohto roku sme spravili sériu brigád zameraných na zlepšenie stavu nelesných biotopov na 3 lokalitách:
1. Jazierce (v k.ú. Ružomberok)
Krátka charakteristika: travertínová kopa a mokraď
Výskyt biotopov európskeho a národného významu: Pr3 – Penovcové prameniská, Tr5 - Suché a dealpínske travinno-bylinné porasty, Tr6 – Teplomilné lemy, Lk1 – Nížinné a podhorské kosné lúky.
Výskyt druhov európskeho významu, chránených a ohrozených druhov rastlín: Coeloglossum viride, Cochlearia pyrenaica, Dactylorhiza lapponica, Dactylorhiza majalis, Epipactis atrorubens, Gentiana cruciata, Gentianopsis cilliata, Gymnadenia conopsea, Listera ovata, Orchis mascula subsp. signifera, Orchis militaris, Orchis morio, Pinguicula vulgaris, Platanthera bifolia, Primula farinosa, Trollius altissimus, Senecio umbrosus.
Príslušnosť k MCHÚ: prevažná časť PP Jazierske travertíny
Vykonaný manažment: Na lokalite sme vykonali výrub náletových drevín a presvetlenie na ploche cca 1,4 ha a mozaikové kosenie na ploche cca 0,5 ha a následne sme odpratali vyrúbanú a pokosenú vegetáciu mimo lokalitu.
Časť lokality pred vykonaním zásahu
Rovnaká časť lokality po vykonaní manažmentových opatrení
Na časti lokality sa vykonával výrub, presvetlenie a odstraňoval sa nálet drevín.
Časť lokality po vykonaní manažmentu.
Časť lokality po vykonaní manažmentu.
2. Máčková (v k.ú. Medzibrod)
Krátka charakteristika: opustené lúka a pasienok s výskytom rastlín európskeho významu
Výskyt biotopov európskeho a národného významu: Tr1 – Suchomilné travinno-bylinné a krovinové porasty na vápnitom substráte, Tr5 - Suché a dealpínske travinno-bylinné porasty
Výskyt druhov európskeho významu a ohrozených druhov národného významu: Ophrys insectifera, Orchis militaris, Pulsatilla subslavica,
Príslušnosť k VCHÚ: Ochranné pásmo NP Nízke Tatry, ÚEV 0302 Ďumbierske Nízke Tatry
Vykonaný manažment: Na lokalite sme pokosili celú lúku (cca 2,6 ha), ktorú sme následne pohrabali a pohrabanú vegetáciu odpratali mimo lokality.
Hrabanie pokosenej lúky na Máčkovej.
Zhrabané seno sa plachtách odťahovalo na okreje lúky.
Výsledok našej práce na Máčkovej.
Účastníci brigády na Máčkovej.
3. Hlístna studňa (v k.ú. Mošovce)
Krátka charakteristika: slatina s vysokým obsahom báz, vlhká lúka
Výskyt biotopov európskeho a národného významu: Ra6 – Slatiny s vysokým obsahom báz, Lk10 Vegetácia vysokých ostríc, Kr8 Vŕbové kroviny stojatých vôd,
Výskyt druhov európskeho významu a ohrozených druhov národného významu: Carex davalliana, Carex dioica, Dactylorhiza majalis, Drosera rotundifolia, Drosera anglica, Eleocharis quinqueflora, Epipactis palustris, Gladiolus imbricatus, Gymnadenia conopsea, Hippochaete variegata, Menyanthes trifoliata, Pedicularis palustris, Pinguicula vulgaris, Primula farinosa, Salix rosmarinifolia.
Príslušnosť k VCHÚ: ochranné pásmo NP Veľká Fatra, ÚEV 0238 Veľká Fatra
Vykonaný manažment: Na lokalite sa vykonal výrub náletových drevín a kosenie na ploche cca 0,5 ha.
Lokalita Hlistna studňa po vykonaní manažmentu
Všetky tieto aktivity sa vykonali v rámci projektu „Manažment vzácnych a ohrozených nelesných biotopov“. Čas, spôsob a rozsah manažmetu bol konzultovaný s príslušnými správami chránených území (NP Veľká Fatra a NP Nízke Tatry). Uskutočnilo sa celkovo 8 brigád, na ktorých sa zúčastnilo 12 členov a podporovateľov nášho občianskeho združenia.
Projekt podporil Nadačný fond Slovenská elektrizačná prenosová sústava v Nadácii Pontis, za čo im ďakujeme.