06. september 2010
Organizácia FSC Slovensko v rámci realizácie projektu „Ochrana pralesov Slovenska“ ukončuje identifikáciu pralesov na území Slovenska. Výsledky terénneho mapovania sa postupne spracúvajú. Už teraz je zrejmé, že pralesy zaberajú menej ako 0,5 % lesov Slovenska. Hoci väčšina pralesov je už chránená v prírodných rezervácií, viaceré z nich však ešte nemajú primeranú ochranu. Pre 5 z nich pripravuje FSC Slovensko projekty na ich ochranu. Ako sa ukázalo pri navrhovanej prírodnej rezervácií Smrekovica snahy o zabezpečenie ich ochrany zlyhávajú.
Navrhovaná prírodná rezervácie Smrekovica leží v Národnom parku Veľká Fatra severozápadne od obce Liptovská Osada, pričom vrchol Smrekovice má 1530 m n.m. Na výmere takmer 295 ha sa zachovali ukážky prirodzených smrekových lesov, na časti pralesovitého charakteru. Svoj domov tu majú viaceré vzácne a ohrozené druhy rastlín a živočíchov.
„Popri bežnejších druhoch živočíchov tu môžeme vidieť aj niektoré z tých vzácnejších ako napr. dve pralesné sovy – kuvička vrabčieho a pôtika kapcavého, ďubníka trojprstého či tesára čierneho. Najväčší význam má však toto územie pre prežitie tetrova hlucháňa. V širšom priestore navrhovanej prírodnej rezervácie žije jedna z posledných životaschopných populácií tohto druhu vo Veľkej Fatre.“ hovorí Pavol Polák, člen projektového tímu FSC Slovensko.
Počas mapovania územia v minulom roku boli v oblasti Smrekovice v Národnom parku Veľká Fatra identifikované časti pralesovitého charakteru. V máji tohto roku však Lesy SR, š.p., Odštepný závod Liptovský Hrádok začal v území realizovať ťažbu z dôvodu boja proti podkôrnemu hmyzu, ktorá zasahovala aj do identifikovaných cenných lesov. Po zistení tejto skutočnosti a stretnutí s pracovníkmi lesnej prevádzky organizácia FSC Slovensko urýchlene vypracovala návrh na ochranu územia, ktorý predložila na Krajský úrad životného prostredia v Žiline začiatkom júna. Krajský úrad proces vyhlasovania začal, avšak na základe príkazu ministra pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho prostredia Zsolta Simona z 5.8.2010 na dočasné pozastavenie vyhlasovania chránených území konanie vo veci vyhlásenia prírodnej rezervácie Smrekovica zastavil. Medzitým štátne lesy zintenzívnili ťažbu a k dnešnému dňu je v území navrhovanej prírodnej rezervácie realizovaných už 6 pásových rubov.Vo Veľkej Fatre ide o výnimočnú oblasť, nakoľko väčšina prirodzených smrekových lesov bola v minulosti v období valašskej kolonizácie premenená na pasienky.
„V národnom parku sa realizuje nezmyselná ťažba, ktorá nezvratne poškodzuje veľmi cenné prirodzené smrekové porasty, z ktorých niektoré majú pralesovitý charakter. Vyťažené stromy majú vek okolo 200 rokov, najstarší identifikovaný smrek mal takmer 270 rokov. Ťažba je odôvodňovaná potrebou zastaviť šírenie podkôrneho hmyzu a s tým spojeného odumierania smrekov. Ako sme sa však na opakovaných obhliadkach presvedčili, ťažia sa zväčša zdravé podkôrnym hmyzom nenapadnuté stromy a sucháre, z ktorých sa už lykožrút nešíri. Takzvané „aktívne chrobačiare“ tvoria len nepatrné percento ťažených stromov. Ťaží sa neselektívne v pásoch a na rúbaniskách zostáva veľké množstvo ťažbových zbytkov a konárov, ktoré môžu byť zdrojom na namnoženie populácie podkôrneho hmyzu v nasledujúcich rokoch. Navyše sa ťažbou v pásoch otvárajú porastové steny, čím sa znižuje stabilita porastov a oslnené kmene stromov na okraji tvoria atraktívne prostredie pre podkôrny hmyz. Ťažba paradoxne prispeje k zvýšeniu populácií podkôrneho hmyzu v nasledujúcich rokoch. Na Slovensku sa už niekoľko rokov realizuje program na „záchranu smrečín“, nepopierame jeho opodstatnenie v hospodárskych lesoch, v chránených lesoch a národných parkoch je jeho výsledkom skôr zničenie, ako záchrana prirodzených horských smrekových porastov, hovorí Ing. Juraj Vysoký, výkonný riaditeľ FSC Slovensko
Združenie FSC Slovensko začalo realizovať projekt „Ochrana pralesov Slovenska“ v máji minulého roku a jeho hlavným cieľom je práve identifikácia a ochrana všetkých pralesov na Slovensku. V týchto dňoch sa končia terénne práce, pričom prvé výsledky ukazujú, že výmera slovenských pralesov bude menšia ako sa predpokladalo. Určitým prekvapením je skutočnosť, že pomerne veľa známych lokalít nesplnilo stanovené kritériá na pralesy. Viaceré pralesy v rezerváciách boli poškodené ťažbou dreva, v pralesoch mimo prísne chránených území je takýto vývoj len otázkou času.
„Počas celého trvania projektu sme sa pokúšali nadviazať spoluprácu s dôležitými subjektmi ako Lesy SR, š.p., Vojenské lesy a majetky, š.p., či Štátna ochrana prírody SR. Domnievali sme sa, že identifikácia pralesov a ich následná dôsledná ochrana je prestížnou otázkou pre slovenské lesníctvo aj ochranu prírody. Je pre nás nemilým prekvapením, že štátne inštitúcie nemajú záujem o uchovanie pralesov a práve naopak svojim konaním a rozhodnutiami umožňujú ich poškodzovanie a ničenie. Dúfame však, že prebiehajúce zmeny vytvoria priestor na korektnú spoluprácu v prospech najcennejších zvyškov slovenských lesov medzi ktoré nesporne patrí aj Smrekovica.“ hovorí Ing. Marián Jasík, projektový manažér združenia FSC Slovensko.
Na stiahnutie: