Slovensko patrí k málu európskych krajín, v ktorých sa ešte stále zachovali časti lesov, ktoré boli počas histórie uchránené pred hospodárskymi a inými negatívnymi vplyvmi človeka a môžeme ich označiť slovom prales. Niektoré lokality, ako napríklad Badínsky alebo Dobročský prales, či Stužica sú v odbornej aj laickej verejnosti notoricky známe, chýbali však presnejšie informácie o mnohých ďalších lokalitách pralesov a ich zvyškov. Napriek dlhej a bohatej histórii lesníckeho výskumu na Slovensku nebola doposiaľ spracovaná podrobná a komplexná inventarizácia prírodných lesov (primárnych a sekundárnych pralesov).
Určité poznatky o výskyte pralesov síce priniesol už v roku 1981 Prof. Miroslav Vyskot v publikácii Československé pralesy, ale nešlo o komplexný prehľad a nebolo to podložené ani podrobným terénnym mapovaním. Podrobnejší prehľad pralesov zostavil Prof. Štefan Korpeľ v publikácií Pralesy Slovenska (VEDA, 1989), kde uviedol zoznam 74 pralesových štátnych prírodných rezervácií a ďalších pralesových zvyškov na území Slovenska, bez presnejšieho určenia hraníc. Ani v tomto prípade nešlo o vyčerpávajúci zoznam pralesov, ktorý by bol výsledkom komplexného prieskumu lesov Slovenska. Pralesom sa venovali aj viacerí ďalší výskumníci, nikto sa však nepodujal na komplexnú inventarizáciu pralesov a ich zvyškov na Slovensku a ich výmera sa len odhadovala. Napríklad Korpeľ odhadoval výmeru pralesov na 18 000 – 20 000 ha. V Národnom lesníckom programe z roku 2007, ktorý spracovalo Národné lesnícke centrum je zase uvedené, že pralesy sa nachádzajú na výmere približne 24 tis. ha.
Na druhej strane sme boli v posledných desaťročiach svedkami toho, že dochádzalo k ich výrubu alebo ničeniu, najme z lesohospodárskych dôvodov. V 80-desiatych rokoch minulého storočia napríklad prebiehal program zameraný na obnovu prestárlych a maloproduktívnych lesov, čo v praxi znamenalo likvidáciu pralesov a ich zvyškov na tisíckach hektárov. V súčasnosti predstavuje veľké riziko program zameraný na „záchranu smrečín“, ktorý sa realizuje od roku 2007. V rámci boja proti premnoženiu podkôrneho hmyzu dochádza k rozsiahlej ťažbe aj pôvodných horských smrekových lesov, z ktorých niektoré majú resp. mali charakter pralesa, realizujú sa postreky insekticídmi, stavajú sa nové cesty. Príkladom takýchto aktivít je napríklad vyťaženie pralesov pod Veľkým bokom a Hromovisko, či poškodenie ťažbou pralesových lokalít Chmelienec, Fišiarka, Kolesová, Pálenica a Príslop v Nízkych Tatrách.
Tieto dôvody nás viedli k tomu, aby sme sa pustili do komlexnej priestorovej inventarizácie (mapovania) pralesov a ich zvyškov na Slovensku. Výstupom tejto práce by je zoznam všetkých zachovaných lokalít pralesov a ich zvyškov, vrátane identifikácie ich hraníc a získania základných informácii o jednotlivých lokalitách (databáza). Tieto informácie by mali ďalej slúžiť ako podklad, pre koncepčné a operatívne rozhodovanie a plánovanie na úseku ochrany prírody, lesného hospodárstva, územného rozvoja ale aj pre vedecké inštitúcie a neposlednom rade aj verejnosť.
Aby sa podarilo zachovať pralesy na Slovensku aj pre budúce generácie je potrebné priebežne realizovať aj aktivity, ktorých cieľom bude zabezpečenie ich zákonnej ochrany, resp. zabránenie a zastavenie činnosti, ktoré by ich mohli poškodiť alebo zničiť. Uvedomujeme si, že tento cieľ sa nedá dosiahnuť bez širšej podpory odbornej ale aj laickej verejnosti, preto kladieme veľký dôraz aj na zvyšovanie verejného povedomia o pralesoch, ich význame a dôležitosti ich ochrany.
Realizácia tohto zámeru prebehla v dvoch etapách:
05/2009 - 12/2010
Realizovalo ju občianske združenie FSC Slovensko v rámci projektu „Ochrana pralesov Slovenska“ , ktorý bol zameraný na:
04/2013 - 02/2015
Realizovalo ju občianske združenie PRALES v rámci projektu „Poznávame a chránime pralesy Slovenska", čím pokračovalo v aktivitách, ktoré začalo FSC Slovensko. Projekt bol zameraný hlavne na: